Animacja zabytków

Już od jakiegoś czasu zajmuję się grafiką 3D. Oprócz wielu interesujących możliwości takich jak: modelowanie obiektów, animacja 3D, kreacja efektów specjalnych, ten rodzaj grafiki ma wiele zastosowań na płaszczyźnie działań kulturowych. Starając się eksplorować tę tematykę stworzyłem projekt, który można określić jako animację zabytków. Jest to animacja w sensie dosłownym (film animowany), ale także metoda animacji kultury, czyli wzbudzania zainteresowania i afirmacji dziedzictwa kulturowego. Za pomocą grafiki 3D zbudowałem model nieistniejącego już zabytku, a konkretnie wieży ciśnień wybudowanej w stylu neogotyckim na początku XX wieku w Lublinie.

Modeli 3D rożnego rodzaju zabytków jest w sieci bardzo dużo, ale dla mnie ważne było nie tylko dokładne przedstawienie, ale także wypromowanie zabytku. Innymi słowy towarzyszyło mi pytanie, jak współczesnego użytkownika sieci zainteresować tematem, jak przygotować atrakcyjny wizualnie przekaz. Animacja 3D pozwoliła mi stworzyć interesującą animację, która pokazuje jak budynek powstaje z pojawiających się w pustej przestrzeni części.

Myślę, że wciąż rzadko wykorzystuje się takie możliwości grafiki 3D w promocji dziedzictwa kulturowego. Pozwalają one na szeroką artystyczną ekspresję i wyjście poza fotorealistyczną prezentację obiektu. Obiekt można zniszczyć, zbudować od nowa, zaprezentować w nieoczekiwanym kontekście, zremiksować z innymi obiektami. Otwiera to szerokie możliwości rekontekstualizacji, przetwarzania i zmieniania modelu sprawiając, że nie jest on tylko obiektem do oglądania, ale przestrzenią dla kreacji, wyobraźni i inspiracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.