#NARZĘDZIA DH CZ.IV Voyant. Wizualna analiza tekstu

Współczesna humanistyka cyfrowa wprowadza szereg nowych metod i technik umożliwiających wizualną analizę tekstu. Narzędzia tego typu nie są obecnie bardzo skomplikowane i umożliwiają tworzenie projektów nawet osobom, które nie posiadają umiejętności programistycznych.

Jedną z najpopularniejszych aplikacji tego typu jest Voyant. Projekt opracowany został przez Stéfan Sinclair z McGill University i Geoffrey Rockwell z University of Alberta. Aplikacje pracuje w przeglądarce i nie wymaga instalowania. Pracę zaczynamy od wklejenia interesującego nas tekstu na zasadzie kopiuj/wklej do dużego okna oznaczonego etykietką „Add Text”, które znajduje się na głównej stronie Voyant. Program umożliwia także analizowanie tekstów online, wówczas należy wkleić adres URL interesującego nas tekstu sieciowego.
voyant

Następnie klikając przycisk „Reveal” przechodzimy do głównego panelu programu, który składa się z pięciu okien. W pierwszym oknie znajduje się zwizualizowany tekst. Wizualizacje te mogą przyjmować różne formy m.in. chmury tagów, gdzie najczęściej pojawiające się słowa są zobrazowane jako największe. Jedną z ciekawszych form wizualizacji jest wizualizacja sieci, która tworzy sieć łącząc słowa, które w tekście najczęściej występują po sobie. W innych oknach możemy analizować sam tekst, kontekst występowania poszczególnych słów i inne dane statystyczne. Okna programu są ze sobą połączone i operacje na jednym oknie prowadzą do symultanicznych zmian w innych.

voyant2

Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i oferuje wiele możliwości nie tylko badaczom literatury, ale także badaczom prasy, czy tekstów internetowych. Atutem Voyanta jest również połączenie możliwości analizy statystycznej z badaniami jakościowymi nad tekstem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.