#NARZĘDZIA DH CZ.II IMJ:Visual Cultural Analitics

barcode (1)

Lev Manovich twórca koncepcji wizualizacji mediów i idei analityki kulturowej w celu realizacji swoich założeń teoretycznych wykorzystał program ImagePlot. Program jest otwartym narzędziem do wizualizacji dużej liości danych wizualnych (Zainteresowanych odsyłam do swojego tekstu Apokalipsa zombi. Analityka kulturowa w badaniu filmu popularnego cz.I) ImagePlot nie należy niestety do programów intuicyjnych i łatwych w obsłudze, a dodatkowo szereg błędów i bugów często uniemożliwia efektywne korzystanie z tego narzędzia (Zachęcam do zapoznania się opracowaną przeze mnie instrukcją).

Dlatego też bardzo ucieszyła mnie informacja, że pojawił się sieciowy, działający w przegladarce program posiadający podobne funkcje. Program o nazwie IMJ:Visual Cultural Analitics pomyślany został jako proste narzędzie pozwalające na szybką wizualizację dużej ilości obrazów. Pomimo faktu, że program nie jest tak rozbudowany jak ImagePlot i wciąż jest w fazie testów to nadrabia funkcjonalnością i prostotą obsługi. Wystarczy załadować własne obrazki i wybrać jeden z trzech typów wizualizacji. Pierwszy typ wizualizacja typu barcode polega na tym, że porogram zmiejsza każdy obraz do formy cienkiego pionowego paska, w którym rozróżnić można tylko kolor. Finałem wizualizacji jest unikalna sygnatura wizualna zestawiająca próbki kolorów ze wszystkich naszych obrazów. Kolejna wizualizacja typu montaż tworzy z naszych obrazów wizualizację zestawiając miniaturki ilustracji w poziomych rzędach, co może być użyteczne w badaniach scen filmowych. Ostatni typ wizualizacji pozwala tworzyć wizualizację obrazów na osi X i Y przypisując osiom różne parametry odpowiadające wizualnym cechom obrazów (kolor, nasycenie, jasność itp.)

Problemem humanistyki cyfrowej jest brak prostych i intuicyjnych narzędzi dlatego IMJ:Visual Cultural Analitics wydaje się być krokiem w dobrą stroną. Mam nadzieję, że wkrótce pojawi się wiecej tego typu rozwiązań.

Kilka prac wykorzystujących program można znaleźć na blogu imj-works.tumblr.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.