Nagrody dla projektów humanistyki cyfrowej. Digital Humanities Awards 2014

cc

Od 2012 roku rokrocznie najlepsze projekty humanistyki cyfrowej nagradzane są w konkursie Digital Humanities Awards. Do konkursu mogą być zgłaszane przedsięwziecia z całego świata. Zwycięskie projekty wyłania otwarte publiczne głosowanie. Nad całością, przebiegiem konkursu i kwalifikowaniem projektów czuwa powoływana rokrocznie komisja. Pomimo tego, że zwyciętwo w Digital Humanities Awards nie wiąże się z nagrodą pieniężną, to jest dobrym pomysłem na publiczną promocję i upowszechnianie informacji na temat najnowszych trendów humanistyki cyfrowej.

Wśród licznych projektów nominowanych do tegorocznego konkursu moją szczególną uwagę zwróciła aplikacja EX-Voto wykorzystana do wizualizacji obrazów wotywnych od XVII do XX wieku. Aplikacja pozwala tworzyć dynamiczne wizualizacje zestawiające według różnych kategorii (tj. miejsce pochodzenia, technika wykonania, data) kolekcję złożoną z kilkuset obrazów. Przedsięwzięcie można uznać za interesujące rozwinięcie koncepcji analityki kulturowej Lva Manovicha.

Zainteresował mnie również projekt DH Press stworzony przez Digital Innowation Lab działający przy Uniwersytetecie Karoliny Północnej. Twórcy DH Press pokazują w jaki sposób można do projektów humanistyki cyfrowej wykorzystywać istniejącą otwartą infrastrukturę. Projekt jest bowiem wtyczką do popularnego silnika blogowego WordPress, która pozwala na tworzenie interaktywnych map, linii czasu, czy galerii. Taka formuła pokazuje, że funkcjonujące i dobrze znane otwarte aplikacje mogą stanowić fundament innowacyjnych projektów z zakresu humanistyki cyfrowej.

Przywołane przykłady to zaledwie wierzchołek góry lodowej, gdyż w tegorocznej edycji konkursu nominowanych było blisko 80 projektów z różnych dziedzin współczesnej humanistyki. Pokazuje to, że konkurs jak i humanistyka cyfrowa spotykają się z coraz większym zainteresowaniem badaczy

Projekty nominowane były w takich kategoriach jak: najlepsze projekty humanistyki cyfrowej stworzone dla zabawy, największe wpadki w humanistyce cyfrowej, najlepsze projekty wizualizacyjne, najlepsze projekty humanistyki cyfrowej angażujące społecznie czy najlepsze narzędzia humanistyki cyfrowej, najciekawsze blogi i serie postów poświęcone humanistyce cyfrowej. Warto podkreślić, że w tym roku na liście nominowanych przedsięwzięć znalazł się polski projekt Stylo, pakiet narzędzi do badań stylometrycznych.

Pełną listę zwycięzkich projektów znaleźć można na stronie http://dhawards.org/dhawards2014/results/. Polecam zapoznanie się zarówno z listą zwyciezców, jak i projektów nominowanych do Digital Humanities Awards 2014.

Ikona wykorzystana w poście została stworzona przez Gerald Wildmoser udostępniana jest na licencji Creative Commons – Attribution (CC BY 3.0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.