Galaktyka Wikipedii. Wiki Galaxy

Internet często badany jest z wykorzystaniem wizualizacji sieci. Nauka sieci wydaje się wręcz idealnym narzędziem do analizowania tej ogromnej przestrzeni relacji i połączeń. Oprócz korzyści stricte naukowych wizualizacja sieci dostarcza także inspiracji artystycznych.

Potwierdza to projekt autorstwa Owena Corneca, który postanowił przedstawić Wikipedię za pomocą sieci. Pomysł autora nie kończy się jednak na stworzeniu statycznej wizualizacji jakich widzieliśmy już wiele. Cornec postanowił pokazać sieć relacji jakie zachodzą pomiędzy artykułami jako ogromną galaktykę połączeń. Ta kosmiczna estetyka jest w pełni interaktywna i wykorzystuje animację 3D.

Stworzony przez Owena Cornaca Wiki Galaxy to wysmakowana estetycznie, trójwymiarowa i interaktywna wizualizacja Wikipedii.

wikigalaxy2wikigalaxy2

Pomysł Wiki Galaxy wpisuje się w ideę wizualnych, interaktywnych interfejsów, które nie tylko mają istotną wartość badawczą, ale również estetyczną. Przywołać tu można również opisywany przeze mnie projekt Listen to wikipedia. Przedsięwzięcia takie pokazują największą na świecie encyklopedię w pełnej skali jako żywe, ogromne, złożone środowisko medialne. Dzięki estetycznym eksperymentom użytkownik może doświadczać tej przestrzeni na wiele rożnych sposobów, angażujących różne zmysły. Kreuje to możliwość spojrzenia na Wikipedię w nowy sposó ukazujący gigantyczną skalę globalnego przedsiewzięcia. Wychodząc poza tekstowy interfejs wchodzimy w przestrzeń doznań estetycznych i intelektualnych, które w sugestywny sposób mogą wpływać na pojmowanie kulturowej roli Wikipedii i zawartych w niej treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.