KANTAR Information is Beautiful 2014. Nagrody dla najlepszych wizualizacji

Information is Beautiful jest portalem tworzonym, przez dziennikarzy internetowych i designerów. Jago zasadniczą misją jest wyszukiwanie ciekawych projektów, sieciowych wykorzystująych wizualizację danych. Dlateg też rokrocznie twórcy portalu wspólnie z firmą KANTAR organiują konkurs na najlepsze projekty poświecone tej kwestii. Projekty zgłaszane do konkursu oceniane są w kilku kategoriach takich jak: wizualizacja danych, infografika, projekty interaktywne, ruchome grafiki, strony internetowe, narzedzia, projekty studenckie, projekty indywidualne, studio, korporacja, społeczność. Już sama ilość kategorii pokazuje, kompleksowe i szerokie podejście do zagadnienia wizualizacji. W tegorocznej edycji konkursu nagrodzonych zostało 27 projektów.

Moją uwagę przykuło szczególie kilka inicjatyw. Wśród nich niezwykle dopracowane pod wzgledem designu animacje. W tej kategorii wyróznia się Everything You Need to Know about Planet Earth.

Równie ciekawa wizualnie, jest minimalistyczna animacja Beyond Bytes stworzona przez Maral Pourkazemi i poświecona problemom z związanym z inwigilacją sieci w Iranie.

W tegorocznej edycji dminowały projekty podnoszące kwestie społeczne. Jednym z nich jest projekt Woman in science stworzony przez UNESCO. Zagadnienie proporcji kobiet w nauce przedstawione zostało w formie interaktywnej inforgafiki. Umożliwia ona eksplorację danych z konkretnych kontynentów jak i poszczególnych krajów świata.

Równie interesujący temat przedstawił nagrodzony złotem w kategorii interaktywna infografika The Refugee Project. Za pomocą interaktywnej mapy i animacji zaprezentowane zostały w nim globalne trendy migracji uchodźców od 1975 roku. Projekt łączy te dane z informacjami o kontekście histrycznym i demogaficznym.

Zagadnienia pamięci historycznej podjął z koleji projekt Commonwealth War Dead: First World War Visualised raport stworzony przez James Offera w rocznicę wybuchu I Wojny Światowej. Wizualizacja przedstawia informacje związane z ilością ofiar wojny odnosząc je do danych demograficznych (wiek poległych), informacji o liczbie ofiar w kolejnych dniach konfliktu oraz informacji związanych z narodowością ofiar i miejscem ich pochówku.

Screen z projektu
Commonwealth War Dead. Projekt Design James Offer. Licencja (CC BY-NC-SA 3.0)

Zagadnienia dotyczące fenomenów kultury wspołczesnej przedstawione za pomocą interaktywnej wiualizacji wykorzystującej formułę wizualnej bazy danych zostały przedstawione w projekcie Lva Manovicha Selfiecity. Projekt został uznany za najlepszą incjatywę w kategorii strona Internatowa.Selfiecity jest interaktywnym systemem pozawalającym na eksploracje zdjęć typu selfie zamieszczonych na Instagramie. Zainteresowanych odsyłam do tekstu Jarka Kopcia z bloga Atropologii surfingu, który analizuje krytycznie projekt Manovicha.

Wysoki poziom prezentowały także projekty bardziej tradycyjne jak infografiki. Szczególnie ciekawy jest projekt Creative Routines stworzony prze RJ Andrews. Infografika przedstawia czas jaki różnym codziennym cznnnościom (praca, spanie, jedzenie itp.) poświecali tacy ludzie jak Zygmunt Freud, Immanuel Kant, Le Corbusier i wielu innych wybitnych przedstwicieli świaa nauki i sztuki.

Tegoroczna edycja uudowadnia, że wizualizacja i narzedzia cyfrowe stają się obecnie standardem w przekazywaniu informacji zarówno publicystycznych jak i naukowych. Nagrodzone wizualizacje wyznaczają nowe kierunki w estetyce i formie wizualizacji wiedzy w sieci. Wszystkie projekty znaleźć można tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.