App Art Award 2014. Sztuka aplikacji

Od kilku lat ZKM Center For Art And Media w Karlsruhe i Cberforum E.V. organizują wspólnie konkurs na dzieła artystyczne w formie aplikacji na urządzenia mobilne. Spośród zgłoszonych projektów najlepiej oceniane są te, które w kreatywny sposób łączą ze sobą walory artystyczne oraz możliwości oferowane przez nowoczesne technologie.

Wizualizacja wykonana za pomocą aplikacji Last Clock autorstwa  Jussi Ängeslevä, Philipp Bosch, Ross Cooper, Danqing Shi
Wizualizacja wykonana za pomocą aplikacji Last Clock autorstwa Jussi Ängeslevä, Philipp Bosch, Ross Cooper, Danqing Shi

Niedawno odbył się finał czwartej edycji tego konkursu. Główna nagroda przyznana za artystyczną innowacyjność przypadła międzynarodwemu zaespołowi składającemu się z czwórki artystyów: Jussi Ängeslevä, Philipp Bosch, Ross Cooper, Danqing Shi za aplikację Last Clock. Aplikacja to swego rodzaju zegar, który podobnie jak tradycyjny zegar posiada wskaźnik sekund, minut i godzin, które przybierają tu formę trzech okręgów. Okręgi te tworzone są ze streamingu video, który odświeżany jest z różną częstotlwością adekwatną do danego wskaźnika czasu (sekundy,minuty,godziny).

Nagroda w kategorii sztuka i nauka przyznana została Ernst Uys za aplikację Sablo. Aplikacja ta eksploruje modele fizyki teoretycznej analizujące granice pomiędzy chaosem i porządkiem. Określone działania użytkownika takie jak dotknięcie ekranu inicjują proces powstawania nowych struktur, które zaczynają żyć własnym życiem, generując kolejne wzorce.

W tegorocznej edycji AppArtAward przyznano również dwie nagrody specjalne. Pierwszą w kategorii crowd art za aplikację LASACT, która pozwala na współtworzenie interaktywnej „rzeźby świetlnej” wielu użytkownikom jednocześnie za pomocą smartfonów i innych urządzeń przenośnych.

Nagrodę specjalną otrzymała również aplikacja Geometric Music stworzona przez Gaël Bertrand, Gaëtan Libertiaux. Aplikacja pozwala komponować muzykę z nagranych przez użytkowników dźwięków, które na ekranie reprezentowane są przez geometryczne kształty. Odpowiednie ich ułożenie pozwala zaaranżować nowy utwór.

AppArtAward jest niezwykle interesującą incjatywą, której formuła przyczynia się do popularyzacji sztuki interaktywnej. Możliwość pobierania aplikacji na własne urządzenia jest doskonałem sposobem promocji tego typu twórczości. Szkoda tylko, że większość programów dostępna jest w AppStore ograniczając tym samym grupę użytkowników do wielbicieli nadgryzionego jabłka.

Potencjał festiwalu tkwi również w tym, że dowartościowuje on nowy rodzaj sztuki eksplorującej możliwosci aplikacji używanych na urządzeniach mobilnych, zachęcając zaspoły artystów z całego świata do rozwijania tego nurtu.

Na zakończenie polecam poniższy film, który przedstawia inne projekty pretendujące do tegorocznych nagród.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.