Gra komputerowa o Lublinie, edukacja medialna i wizualizacja. Ruszył TechClub Lublin

Wczoraj miałem przyjemność uczestniczyć w interesującycm przedsięwzieciu, pierwszym Lubelskim TechClubie zainicjowanym przez Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN i zrealizowanym w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Łukasz Kowalski, dzięki uprzejmości, którego miałem przyjemność opowiedzieć o wizualizacji sieci w badaniach współczenej kultury (o czym szerzej mówiłem już na blogu tutaj).

logo1

Czym jest TechClub Lublin? Wbrew pozorom nie są to spotkania tylko dla inżynierów i umysłów ścisłych. Zasadnicza koncepcja opiera się na pokazaniu w jaki sposób animatorzy kultury, naukowcy i fascynaci mogą wykorzystać cyfrowe technologie w swoich działaniach i projektach. TechClub Lublin łączy różne środowiska stając się interesującą platformą wymiany doświadczeń, pomysłów i idei wyłaniających się na płaszczyźnie kultury i współczesnej techniki.

tk

Wśród zaproszonych gości byli wybitni twórcy kultury nowo medialnej z Lublina. Interesującą prelekcję wygłosiła tegoroczna laureatka nagrody kulturalnej Żurawie w kategorii „animator kultury” Monika Czapka. W swoim wystąpieniu animatorka, opowiedziała o kwestiach edukacji medialnej i kulturalnej opisując szereg projektów, które zrealizowała i realizuje od wielu lat z Fundacją 5Medium. Jednym z nich jest „Akademia cyfrowych kompetencji” w ramach, której młodzi ludzie uczą się w praktyczny sposób jak funkcjonują nowe media oraz jak można je zaadaptować w animacji kultury i edukacji. Warto wspomnieć, że pomimo nie wielu lat istnienia Fundacja 5medium jest jużpowszechnie uznawana za jedną z najlepszych organizacji pozarządowych w naszym kraju zajmujących się edukacją medialną.

Największym zaskoczeniem dla mnie była prezentacja Lublin GameDev przeprowadzona przez Patryka Gałacha, z udziałem Wojciecha Miedziochy. Wcześniej nie miałem pojęcia, że w Lublinie jest tak prężne środowisko twórców gier komputerowych. Wśród licznych projektów, gier typu indie realizowanych przez członków GameDev Lublin, najbardziej zapadł mi w pamięć projekt poświęcony komputerowej grze historycznej o Lublinie. Premiera projektu a uczcić obchody 700 lecia Lublina, ale już teraz pojawiły się pierwsze prezentacje, które uchylają rąbka tajemnicy. Wystarczy obejrzeć poniższy film, aby przekonać się, że w lubelskich twórcach gier tkwi olbrzymi potencjał i kreatywność.

Dla tych, którzy tak jak ja polubili projekt polecam stronę na FB https://www.facebook.com/pages/Lublin-2017 gdzie na bieżaco pojawiać się będą informacje o grze.

TechClub będzie realizowany w formie comieśiecznych spotkań. Następna odsłona odbędzie się już 5 czerwca w Bramie Grodzkiej.

Po wrażeniach z ostatniego spotkania mogę zapewnić, że napewno będę uczestniczył w kolejnych odsłonach cyklu. Polecam wszystkim cyfrowym humanistom, animatorom kultury i nie tylko 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.