Ikonic History-historia przeglądarki w faviconach

Favicon jest małą ikonką, która wyświetla się w pasku przeglądarki tuż przed adresem URL danej strony. Najcześciej jest to miniaturowa wersja logo portalu, bloga, strony. W przypadku Facebooka stanowi go mała literka F na niebieskim tle, w przypadku portalu Chomikuj, bedzie to zminiaturyzowany obrazek małego gryzonia. W większości ikoni te służą do zwiększenia rozpoznawalności danej strony lub odróżnienia jej od innnych stron, które aktualnie mamy otwarte lub zabukowane w pasku zakadek. Każda ikona jest inna i niepowtarzalna co sprawia, że możemy je ze sobą zestawiać i precyzyjnie odróżniać jadną od drugiej. Dlatego też mogą być one wykorzystane jako budulec do tworzenia wizualizacji.

Ideę tą wykorzystał w swojej aplikacji Shan Huang tworząc rozszerzenie Chroma, które po zainstalowaniu pozwala obejrzeć historię naszej przeglądarki w formie wizualizacji faviconów.

Iconic_History

Zasada działania jest prosta, aplikacja bazując na danych z historii przeglądania zestawia ze sobą favicony pochodzace z danych stron w szeregach, których kolejność odzwierciedla datę przeglądania stron. W ten sposób ukazuje się naszym oczom ikonicza historia przeglądanych przez nas stron. Dodatkowo użytkownik ma możliwośc nakładania określonych filtrów i obserwowania na przykład w jakich porach dnia zagląda na okreslone strony, lub odwiedza ulubione miejsca w sieci.

Iconic History – a browser history visualization from Shan on Vimeo.

W czasach kiedy zasadnicza część naszego życia toczy się w seici, aplikacja tego typu stanowi narzedzie sprzyjające autorefleksyjności i krytycznej analizie sieciowej aktywności.

Projekt dostępny jest na stronie shan-huang.com/browserdatavis/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.