O mediach na wiosnę…

Za oknami coraz więcej słonecznych dni, wszystko powoli budzi się do życia. Jednym słowem Wiosna! Ożywienie przyrody przekłada się również na ożywienie intelektualne czego przejawem jest coraz więcej otwartych publikacji poświęconych badaniu praktyk medialnych, edukacji medialnej i praktycznemu wykorzystaniu mediów.

Edukacja medialna i kulturalna

Pierwszą ze wspomnianych pozycji to wydana zaledwie kilka dni temu publikacja portalu Edukator medialny zatytułowana „Edukacja kulturalna i medialna. Nowe trendy i wyzwania”. Książka w formie otwartego ebooka powstał dzięki współpracy serwisu z Instytutem Kultury Miejskiej. Za merytoryczną część opracowania odpowiedzialny był dr Grzegorz Stunża (UG).

Zasadniczą część publikacji stanowi zbiór wywiadów zarówno z praktykami jak i teoretykami zajmującymi się tytułową problematyką. W grupie tej znalazły się takie osoby jak: Agnieszka Bliska, nauczycielka, która zajmuje się praktycznym wykorzystaniem gamifikacji w szkole, Agnieszka Jarmuł (Fundacja 5 Medium), która opowiada jak kompetencje medialne mogą być wykorzystywane przez organizacje pozarządowe, Sławomir Czarnecki, który krytycznie analizuje kategorię kultury uczestnictwa, Marcin Wilkowski odnoszący się do koncepcji humanistyki cyfrowej, czy Łukasz Mirocha opowiadający o przenikaniu się rzeczywistości realnej i wirtualnej oraz życiu w świecie wielkich ilości informacji. Oprócz tego w publikacji znajdziemy teksty o narzędziach i interesujących inicjatywach i instytucjach, które szeroko korzystają z nowych mediów zarówno w działalności edukacyjnej jak i kulturalnej.

edukacja medialna

Publikacja dostępna jest na licencji Creative Commons uznanie autorstwa – na tych samych warunkach 4.0. Ksiązkę można pobrać bezpłatnie na stronie portalu Edukator medialny

Ciało przetworzone cyfrowo

Na praktycznej stronie wykorzystania nowych mediów w działalności artystycznej skupia się wrocławski artysta Paweł Janicki w swojej książce „s[taged]Body wprowadzenie do pracy z mediami digitalnymi w kontekście scenicznym”. Publikacja jest owocem warsztatów prowadzonych na Medialab 2013 Opole przez Irenę Lipińską i autora książki.

Paweł Janicki nie tylko rozprawia się w swojej pracy z mitami dotyczącymi wysokich kosztów i barier związanych z użyciem nowych mediów w działalności artystycznej. Pokazuje również, jak wykorzystywać dostępne powszechnie narzędzia takie jak kamery i zmieniać je w sensory ruchu, które w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem pozwalają tworzyć wizualizacje w czasie rzeczywistym. Obowiązkowa książka dla wszystkich artystów poszukujących inspiracji w świecie nowych mediów.

sBody

Publikacja udostępniana jest na licencji Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska. Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu tak długo, jak tylko na utwory zależne będzie udzielana taka sama licencja. Jest to licencja używana
przez Wikipedię i jej siostrzane projekty. Książkę można bezpłatnie pobrać ze strony Labkit.pl

Zachęcając do prosumpcji

Ostatnią z publikacji, która chciałbym polecić jest raport „Prosumpcjonizm pop-przemysłów. Analiza polskich przedsiębiorstw z branży rozrywkowej”. Publikacja jest owocem badań zespołu badawczego, w którym również miałem przyjemność uczestniczyć. Badaniami kierował dr Piotr Siuda we współpracy z Fundacją Wiedza Lokalna Polska. Analizy skupiały się na strategiach wdrażanych przez polski przemysł rozrywkowy, które służą zachęcaniu odbiorców mediów do prosumpcji (aktywnego przetwarzania oferowanych produktów medialnych). Badania objęły takie dziedziny jak: muzyka, seriale, gry komputerowe, książki i komiksy.Na uwagę zasługuje również wieloaspektowe ujecie tematu. Od analizy treści po netnografię i wywiady z przedstawicielami różnych branż polskiego showbiznesu. Jeżeli chcecie się dowiedzieć w jaki sposób fani „Wiedźmina”, serialu „Ranczo” czy filmu „Jesteś bogiem” inspirowani są do aktywności i tworzenia własnych treści koniecznie musicie przeczytać ten raport.

prosumpcjonizm

Publikacja udostępniana jest na otwartej licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Całość pobrać można bezpłatnie na stronie Fundacja Wiedza Lokalna

Raport dostępny jest w dwóch wersjach językowych polskiej i angielskiej
Badania zostały zrealizowane z grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Obserwatorium kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *