Jak nie bać się bloga?

Nieboj

Medialab jest coraz powszechniejszą formą tworzenia interesujących zasobów sieciowych. Spotkania grupy osób o różnych kompetencjach i wiedzy owocuje bardzo często niekonwencjonalnymi projektami i pomysłami. Dokładnie tak było podczas Medialabu Gdańsk, w którym miałem okazję uczestniczyć wiosną zeszłego roku. Z inicjatywy Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku i tworzonej przez tą instytucję pracowni Edukacji i kultury narodził się pomysł na stworzenie wydarzenia, w którego efekcie miały powstać materiały, które wykorzystać można w edukacji medialnej. Wybór padł tym razem na blogi. Te proste i powszechnie dostępne platformy są w większości słabo eksploatowane przez nauczycieli i edukatorów. W celu zmiany tego stanu rzeczy powstał interdyscyplinarny zespół specjalistów, teoretyków i praktyków nowych mediów, którzy pod okiem dr Grzegorza Stunży i Piotra Peszko opracowali przystępny podręcznik od podstaw opisujący jako  korzystać z blogów w edukacji i nauce.Podręcznik „(Nie) bój się bloga” właśnie się ukazał w sieci i dostępny jest bezpłatnie na otwartych licencjach.

Blogi

Publikacja nie powiela formuły, sztampowych poradników. Miedzy innymi dlatego, że powstała w niekonwencjonalny sposób. Idea podręcznika pisana była w formule tak zwanego booksprintu, czyli grupowego, symultanicznego tworzenia książki. W tworzeniu książki wzięli udział zarówno filozofowie, kulturoznawcy, blogerzy, naukowcy, działacze kulturalni i przedstawiciele instytucji pozarządowych. W ten sposób powstał przystępny,  otwarty podręcznik, z którego korzystać może każdy, nawet osoby, które wcześniej nie miały do czynienia blogowaniem.

Pobierz podręcznik:
(Nie) bój się bloga

Redakcja merytoryczna: Grzegorz D. Stunża, Piotr Peszko
Autorzy: Radosław Bomba, Monika Górska, Katarzyna Fornalska, Agnieszka Jarmuł, Ania Kalinowska, Jarosław Kopeć, Łukasz Mirocha, Piotr Peszko, Piotr Siuda, Grzegorz D. Stunża, Jan Tytz, Mateusz Waligórski, Aleksandra Wzorek
Koordynacja: Sławomir Czarnecki, Karina Rojek

Na temat publikacji poczytac można także
Medialab gdańsk
blog.2edu.pl
Edukatormedialny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.