Wizualizacja intro seriali TV: „Czysta krew”

Od jakiegoś czasu zacząłem interesować się badaniem intro/openinigów seriali TV. Wstęp do danego sezonu/odcinka lub całej serii jest charakterystycznym znakiem rozpoznawczym tego czego możemy się spodziewać po danym widowisku. Zadaniem intra jest zbudowanie klimatu, rozbudzenie emocji i oczywiście zachęcenie widza do oglądania całego odcinka/sezonu. Każdy fan seriali zapewne zgodzi się z twierdzeniem,że dzisiaj intra stają się małymi dziełami sztuki, często lepszymi pod względem estetycznym i fabularnym niż sam serial.

Metoda

Zacząłem zastanawiać się co można wyczytać z tego, krótkiego wstępu? Co on mówi o całej serii? Jakie znaczenia, odczucia i emocje próbują nam przekazać twórcy serialu. Postanowiłem do tego celu wykorzystać formułę wizualizacji cyrkularnej oraz elementy teorii ugruntowanej.

Pierwszym krokiem było pobranie interesujących mnie intro serialu „The True Blood”, a następnie zakodowanie/skategoryzowanie poszczególne sceny.

W dalszej kolejności stworzyłem tabelę w excelu, w której naniosłem wyodrębnione kategorie w tytułach wierszy i kolumn. Ostatnim krokiem było obejrzenie przygotowanego intro i zaznaczenie jak często wyodrębnione kategorie sceny następują po sobie. Zaczynając od kategorii z kolumny zaznaczałem w jej wierszu scenę/kategorię, która następowała bezpośrednio po niej, a następnie wracałem do kolumny i rozpoczynałem odznaczanie w wierszu właśnie od tej kategorii. Wpisywanie zaczynałem od wartości 1 i jeżeli dana relacja się powtarzała dodawałem 1. Czyli jeżeli pierwsza scena była sceną śmierci, a drug sceną walki wpisywałem w miejscu krzyżowania się wiersza „śmierć” z kategorią „walka” cyfrę 1. Jeżeli sytuacja się powtarzała dodawałem 1. Ostateczna suma pokazywała jak często dana kategoria scen następowała po sobie. Częstotliwość następowania po sobie określonych scen na wizualizacji cyrkularnej oddaje grubość „wstążki” łączącej kategorie.

W ten sposób można wychwycić i przanalizować najczęstsze połączenia scen i co z tym związane znaczeń, które ze sobą niosą. Dzięki temu łato odczytać relacje lub opozycje, które próbują zbudować twórcy danego serialu. Z danych takich pośrednio możemy wywnioskować o samym serialu: jaką tematykę porusza, jaki jest jego klimat, atmosfera itp.

Realizacja: opening serialu „True Blood”

„The True Blood” jest serialem opowiadającym o wampirach, wilkołakach i innych stworach, którzy ujawniają się i zaczynają żyć wśród śmiertelników.

Poniższa wizualizacja przedstawia relacje pomiedzy wyodrębnionymi przeze mnie w openingu kategoriami scen „The True Blood”

Wyraźnie widać, że najczęściej przeplatają się w intro serialu sceny z kategorii „sex” i „rytuał” co w pewien sposób sugeruje widzowi oscylowanie miedzy strefą duchowości i cielesności, scrum i profanum. Sceny z kategorii „Abstrakcja” często poprzedzają sceny z kategorii „Rytuał” co można interpretować jako potęgowanie wrażenia czegoś niezrozumiałego i niepojętego, metafizyki. Interesujące są również inne relacje. Sceny z kategorii „śmierć” zaznaczone czarną wstążką poprzedzają sceny z kategorii „Przemoc”, „Abstrakcja”, „Miasteczko” tworzą pewne związki semantyczne sugerujące specyficzną atmosferę małego miasteczka z południa USA, niebezpiecznego i mrocznego.

TB sceny

(kliknij, aby powiększyć/pobrać wizualizację)

Zdaje sobie sprawę, że w powyższej wizualizacji należało by zapewne doprecyzować kategorie, ale postanowiłem ją zamieścić, aby oddać idee badań.

Pomysły na dalsze badania

Ciekawym wątkiem byłoby zwizualizowanie prawidłowości gatunkowych i specyficznych uwarunkowań historycznych. Czy intra/openingii seriali science-fictione charakteryzują się podobnymi powiązaniami scen/znaczeń? Jak zmieniały sie intra sitcomów? Czym różnią się intra seriali historycznych w latach 2000 od tych z lat 90. czy 80.?

Wizualizacje tego typu pozwala zaobserwować i zestawiać ze sobą charakterystyczne wzorce i tendencje, pozwala zobrazować sieć znaczeń, która powstaje w danym tekście kultury.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do własnych interpretacji i dzielenia się uwagami w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 komentarze “Wizualizacja intro seriali TV: „Czysta krew””