Digital Humanities Award 2012. „Oskary” cyfrowej humanistyki rozdane

trophy-83115_640

Humanistyka cyfrowa zyskuje sobie obecnie coraz większą popularność na kampusach uczelnianych, ale nie tylko. Popularne również w naszym kraju stają się alternatywne formy konferencji i wydarzeń zajmujących się w teorii i praktyce relacjami pomiędzy naukami humanistycznymi i cyfrowymi technologiami. Jako przykład przywołać można THATCamp, którego kolejna edycja odbędzie się w kwietniu w Lublinie.

Dynamiczny rozwój humanistyki cyfrowej wiąże się również ze wzrostem liczby środków, a to z kolei przekłada się na liczne inicjatywy i projekty, które rozwijają się w tym szalenie zróżnicowanym polu badawczym. Powstaje w ten sposób coraz więcej wartościowych przedsięwzięć i otwartych narzędzi.

Jak jednak wypromować ciekawe inicjatywy i dotrzeć do tych, które często mają dość niszowy lub lokalny charakter?

Odpowiedzią jest konkurs Digital Humanities Awards: Recognizing Excellence in Digital Humanities. Odbywa się on rokrocznie, a jego zasadniczym celem jest rozpoznanie talentów i wyłonienie najciekawszych projektów z humanistyki cyfrowej. Dzięki temu informacja o wyróżniających się inicjatywach ma szanse dotrzeć do szerokich grup odbiorców. Organizatorzy konkursu zaznaczają, że zgłoszenia może przesyłać każdy niezależnie od miejsca zamieszkania, języka, organizacji w której działa czy pracuje, co daje szansę zaistnienia projektom z całego świata. Głosowanie na poszczególne w ramach konkursu ma charakter publiczny i odbywa się przez sieć. Nie bez znaczenia jest fakt, że zwycięscy oprócz zasłużonego prestiżu otrzymują również nagrodę pieniężną.

Zgłoszenia są oceniane w sześciu kategoriach: najlepsze narzędzie, najlepszy artykuł, najlepsza wizualizacja/infografika, najlepsze zasoby na temat nauki i tworzenia projektów humanistyki cyfrowej, najlepszy projekt publiczny, najzabawniejszy projekt. Listę wszystkich nominowanych wraz z odniesieniami do stron projektów znaleźć można pod adresem: http://dhawards.org/dhawards2012/nominations/


And the winner is…

W tym roku w poszczególnych kategoriach zwyciężyły nastepujące projekty:

I. Najlepsze narzędzie

Projekt Omeka otwarta platforma do upubliczniania i publikowania w sieci kolekcji muzealnych, bibliotecznych czy szkolnych.

II. Najlepszy artykuły i krótkie publikacje

Portal Digital Humanities Now

III. Najlepsza wizualizacja/infografika

Projekt stworzony przez Texas Advanced Computer Center, który wykorzystał może obliczeniową komputerów do tworzenia wizualizacji wykorzystujących tekstt, video, grafikę 3D, animację i dźwięk A Thousand Words: Advanced Visualization for the Humanities

IV. Najlepsze zasoby na temat nauki i tworzenia projektów humanistyki cyfrowej

W tej kategorii zwycięzcą został Scoop.it Miejsce gdzie gromadzone są informację i odniesienia do aktualnych projektów i inicjatyw poswieconych Humanistyce cyfrowej.

V. Najlepszy projekt do użytku publicznego

Projekt CEISMIC: Canterbury Earthquake Digital Archive będąc archiwum gromadzącym dane na temat trzęsień ziemi

VI. Najzabawniejszy projekt

Projekt The Future of the Past pozwalajacy na eksplorację i wizualizację słów poświęconych przyszłości, które wyszukiwane są w korpusie składającym się z XIX w prasy.

Ostatnia kategoria pokazuje, że humanistyka cyfrowa jest zupełnie innym modelem uprawiania nauki. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o nieomylność i tworzenie super efektywnych rozwiązań. Równie ważną stroną Digital Humanities jak zauważyła ostatnio dr Anna Nacher, jest poszukiwanie, błądzenie i popełnianie błędów. Tylko w ten sposób można stworzyć coś nowego i ciekawego zarazem. Eksperymenty stymulują kreatywność, ich wynik może być czasem zabawny, czasem mogą prowadzić donikąd, ale tylko w ten sposób można odkryć najbardziej przełomowe rozwiązania.

Listę pozostałych zwycięskich projektów znaleść można na stronie http://dhawards.org/dhawards2012/results/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.