Wizualizacja sieci interakcji w filmach

Wizualizacja sieci staje się coraz bardziej popularną formą prezentowania informacji. Wydaje się ona być naturalną metodą dla zrozumienia relacji społecznych jakie rodzą się na portalach takich jak Twitter czy Facebook. Coraz częściej również wizualizuje się w ten sposób inne aspekty Internetu (np. odniesienia do stron na Wikipedii). Czy jednak wizualizacja sieci może być przydatna do badani i analizowania mniej usieciowionych mediów? Odpowiedzi na to pytanie podjęli się twórcy serwisu MovieGalaxies.

image

Jak sami twierdzą: „Naszą wizją jest stworzenie wykresów relacji społecznych w filmach. Wyobraź sobie tylko wszystkie możliwe filmy przedstawione w formie interaktywnej sieci.”

Na stronie jest już całkiem pokaźna liczba wizualizacji, które przeszukiwać możemy ze względu na tytuł filmu, nazwiska aktorów występujących w nim czy reżyserów.

Daje interesujące możliwości. Na przykład możemy porównać jak kształtują się sieci społeczne w filmach danego reżysera. Czy występują tu pewne prawidłowości, trendy, wzorce, podobieństwa?

Wizualizacje można oglądać na stronie projektu MovieGalaxies.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.