Zbadać kształt muzyki

Większośc wizualizacji opiera sie na przetwarzaniu danych z jednego formatu do innego. Z liczb zawartych w arkuszu kalkulacyjnmy tworzone są słupki, kule, grafy. Informacja zapisana za pomocą cyfr staje się w ten sposób obrazem. W ten sposób łatwiej mozemy wyszukiwać prawidłowosci w ogromnych ilosciach danych. Czy jednak tworząc wizualizacje skazani jesteśmy tylko na dane statystyczne zawarte w arkuszach?

Niekoniecznie. Jak przekonują twórcy projektu The Shape of Song wizualizować możemy również dane zawarte w takich wytworach kultury jak muzyka. Walory rozrywkowe wizualizacji muzyki stanowią dziś istotny elementem przemysłu muzycznego. Nie sposób sobie wyobrazic dziś hitu muzycznego bez teledysku, a koncertu gwiazd bez świateł, telebimów i innych efektów wizualnych.

Wizualizacja oprócz wzmocnienia doznań estetycznych umożliwia również badanie struktury utworu. Diagramy tworzone na The Shape of Song przedstawiają dany utwór muzyczny w formie półpźroczystych łuków. Każdy z tych łuków łączy ustepy, które powtarzają się w danej piosence.
Obrazując powtarzające się elementy w kompozycji utworu diagram obrazuje w ten sposób całą jego strukturę. Bardziej skomplikowane kompozycje w których powtarza się wiele różnorodnych pasaży muzycznych tworzą w ten sposób bardziej złożone diagramy.

Czy za pomoca takich badań można odkryć niezawodny przepis na komercyjny przebój? Być może. Wizualizacje takie pozwalają jednak w nowy sposób spojrzeć na muzykę, analizować kompozycję utworu i styl poszczególnych artystów.

Na stronie projektu znajdziemy bogatą galerię zwizualizowanych utworów. Twórcy The Shape of Song umożliwiają również wizualizowanie innych utworó.

Zachecam do samodzielnych eksploracji i odkryć. Projekt dostępny jest pod adresem www.turbulence.org/Works/song/mono.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.