Zwizualizować książkę

Wizualizacja wykonana przez artystkę Dian Lange przedstawia książkę autorstwa Friedricha Schillera pt.: Die Bürgschaft. Zasadniczym celem wizualizacji było stworzenie algorytmu, który sortuje tekst w porządku alfabetycznym. Każde koło symbolizuje jeden wyraz w tekście natomiast jego wielkość pokazuje jak często dany wyraz był użyty w tekście, czyli im większe koło tym większa częstotliwość występowania. Czerwona obwódka wokół koła pokazuje długość słowa mierzoną ilością liter z jakich się ono składa. Im więcej liter tym grubsza obwódka. Ważną rolę odgrywa również kształt samej wizualizacji. Pokazana jest ona w postaci pierścienia. Na zewnętrznej części pierścienia usytuowane są słowa/koła ułożone w porządku alfabetycznym. Natomiast mniejsza wewnętrzna część pierścienia pokazuje miejsce danego słowa w oryginalnym tekście. Pozycja danego słowa w zewnętrznym i w wewnętrznym pierścieniu połączona jest za pomocą linii.

Poniżej przedstawiam film z Vimeo pokazujący jak działa wizualizacja, a pod nim oryginalną wizualizację z instrukcją obsługi.


Visualizing Data: Die Bürgschaft | Processing from Diana Lange on Vimeo.

Wizualizację obsługujemy za pomocą następujących przycisków: A – włącza/wyłącza animacje S– zmiana sposobu wyświetlania animacji (pokazuje ile czasu zostało do końca, czyli zamknięcia się pierścienia) Space – włącza/wyłącza oryginalny tekst H – włącza/wyłącza nagłówek Po najechaniu na dane koło w zewnętrznym pierścieniu kursorem myszki pojawia się słowo, które jest przez słowo symbolizowane, częstotliwość jego występowania i inne dane. Wizualizacje znaleźć można również na Flickr: http://www.flickr.com/photos/dianalange/6288596502/in/set-72157627657832455/<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *