Cyfrowa humanistyka. Kilka słów o projekcie „Wizualizacja Sztuki”

Wizualizacja sztukiW ubiegłym roku akademickim miałem przyjemność poprowadzić zajęcia z „Multimediów” ze studentami III roku licencjatu i I roku studiów magisterskich na kierunku kulturoznawstwo. Zajęcia skupiły się na tematyce badań sztuki z wykorzystaniem otwartych cyfrowych narzędzi służących do wizualizacji wiedzy.

W ten sposób powstał projekt „Wizualizacja sztuki” w ramach, którego studenci podzieleni na zespoły robocze badali twórczość wybranego przez siebie artysty. Finalnie przebadano 13 artystów. Efekty tych badań zostały zamieszczone na stronie projektu. W celu ułatwienia korzystania z prac wszystkie zgromadzone na stronie projektu materiały zostały zamieszczone na otwartych licencjach.

Projekt „Wizualizacja sztuki” umożliwił nie tylko stworzenie ciekawych wizualizacji i badań, ale pozwolił również wypracować partnerski model współpracy, swobodnego dzielenia się wiedzą i pomysłami. Praca nad projektem przypominała warsztaty medialabowe, gdzie każdy z uczestników wnosi swoje umiejętności, doświadczenia i spostrzeżenia pracując wspólnie z innymi nad danym projektem. Osobiście uważam, ze był to jeden z ciekawszych projektów naukowo-edukacyjnych, w których uczestniczyłem.

Zapraszam na stronę Wizualizacji sztuki http://wizualizacjasztuki.umcs.lublin.pl/

Szczegóły na temat projektu znaleźć można w moim artykule zamieszczonym na portalu Histotia i Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.