Projekt „Jarocin ’85 w Second Life” na Festiwalu Nauki w Lublinie

P200910_12.560001

20 września 2010  w ramach VII Edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki wspólnie z mgr Rafałem Moczadło (UCZNiKO UMCS) opowiedzieliśmy o zrealizowanym przez nas projekcie „Jarocin ’85 w Second Life”. Projekt był symulacją historyczną festiwalu w Jarocinie z 1985 roku stworzoną przy wykorzystaniu wirtualnego świata „Second Life”. Przedsięwzięcie wykreowane zostało przez studentów II roku Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie.

W spotkaniu wzięło udział około 40 osób głównie studentów, uczniów liceów i ich opiekunów.

Ideą, która nam przyświecała przy realizacji projektu „Jarocin ’85 w Second Life” była koncepcja edukacji, która szeroko otwierałaby się na nowe media i ich kreatywne wykorzystanie. Dlatego też oprócz tradycyjnych form edukacyjnych jak konwersatoria, wykłady, książki i artykuły staraliśmy się w proces edukacyjny włączyć również inne media tj.: filmy, Facebook, YouTube, blogi, fora dyskusyjne, platforma e-learningowa Moodle i wirtualny świat Second Life. Model dydaktyczny jaki powstał w trakcie projektu nie polegał na przekazywaniu informacji, a jego istotą było zachęcenie studentów do interakcji z informacją, indywidualnych poszukiwań i wcielania zdobytych danych w „cyfrowe życie”. „Jarocin ’85 w SL” można określić jako edukacyjną formę konwergencji mediów, której przyświecały takie wartości jak: współpraca, partycypacja, kreacja i partnerstwo.

Poniżej zamieszczona jest prezentacja autorstwa mojego i Rafała Moczadło, którą zaprezentowaliśmy na VII Lubelskim Festiwalu Nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.